Modna industrija je poznata po tome što je jedan od najvećih doprinositelja zagađenja životne sredine širom sveta. Proizvodnja odeće zahteva ogromne količine resursa, uključujući vodu, energiju i hemikalije. A šta je gore? Većina odeće koju nosimo napravljena je od sintetičkih materijala koji nisu biorazgradivi i koje su potrebne stotine godina da se razgrade.
Ali posledice nepromišljenih postupaka modne industrije ne utiču samo na životnu sredinu. Oni takođe imaju direktan uticaj na ljude koji prave našu odeću. Većina tekstilnih radnika zarađuje bedne plate i mukotrpno se trudi u groznim radnim uslovima.
Zato su održivi materijali važni. Oni pomažu u smanjenju uticaja proizvodnje odeće na životnu sredinu i borbi protiv klimatskih promena. Oni takođe doprinose stvaranju pravednijih uslova za rad ljudi uključenih u njihovu proizvodnju.
LAN
Lan je prirodno vlakno iz biljke lana koje može da raste u različitim uslovima, čak može da raste i daleko na severu, kao i na zemljištu koje se inače ne koristi za uzgoj hrane. Biljke lana mogu apsorbovati velike količine ugljenika i učiniti tlo zdravijim. Čak i neorgansko platno ne zahteva ni približnu količinu pesticida i insekticida kao što se koristi u konvencionalnim biljkama pamuka, ali organsko platno je najbolji izbor. Retting je proces u kome se lan odvaja od biljke. Ovo bi po mogućstvu trebalo da se uradi prirodnim postupkom, a ne upotrebom hemikalija.
Dobri sertifikati su GOTS (organski) ili evropski lan (bez opasnih hemikalija, ali nije organski).
PAMUK
Pamuk je najkorišćeniji od svih prirodnih materijala i poznat je po svojoj multifunkcionalnosti, snazi i mekoći. Više od 99% pamuka se uzgaja konvencionalnim metodama sa visokim količinama pesticida i insekticida.
Organski uzgojen pamuk je mnogo bolja alternativa, ima isti kvalitet kao i konvencionalni pamuk, ali se uzgaja bez hemijskih đubriva i pesticida. Najbolje je koristiti organski pamuk sa farmi koje se bave regenerativnom poljoprivredom. Organski pamuk se uzgaja iz semena bez GMO i količina vode koja je potrebna može se smanjiti na 71%. Organski pamuk sa sertifikatom Fair Trade je najbolja alternativa za društvenu održivost jer garantuje dobre uslove za radnike i poljoprivrednike. Organski pamuk treba da ima sertifikat i dokaz o poreklu.
Sertifikati GOTS i OCS 100 (standard organskog sadržaja) su dobri, ali uvek dovode u pitanje poreklo materijala. Rangiranje pamuka zavisi od načina uzgoja. Obeshrabruje se konvencionalno uzgajan pamuk, preferira se regenerativno i organski uzgojen.
KONOPLJA
Konoplja je lično vlakno koje potiče iz biljke konoplje, pripada istoj porodici kao i kanabis, ali nema ista psihoaktivna dejstva. Zbog porekla, uzgoj konoplje je strogo regulisan ili zabranjen u mnogim zemljama. Smatra se da je konoplja jedan od najodrživijih tekstila koje imamo. Biljka konoplje ne zahteva nikakvo navodnjavanje i ne treba joj nikakav tretman pesticidima. Raste veoma brzo, do četiri metra za samo nekoliko meseci. Pošto biljci konoplje nisu potrebni nikakvi pesticidi, konoplja ne mora da bude sertifikovana kao organska.
BAMBUS
Bambus se obično prodaje kao ekološki prihvatljiv tekstil. Ovo je delimično tačno, pošto biljka bambusa raste veoma brzo i lako, ne trebaju joj pesticidi ili đubriva i ne treba je ponovo saditi nakon žetve jer iz korena izrasta nove klice.
Međutim, da bi se bambus pretvorio u vlakno za tekstil, bambus se obrađuje korišćenjem veoma jakih hemijskih rastvarača. Ovo može biti štetno za radnike u fabrici, kao i za nosioce odeće. I naravno na životnu sredinu kada se teške hemikalije ispuštaju u sistem otpadnih voda. Ovako napravljena bambusova tkanina je vrsta rajona koja se često naziva “bambusova rajona”. Bambus se takođe može obraditi mehanički što je mnogo ekološki prihvatljivije. Obavezno pitajte dobavljače kako je bambus obrađen kada birate materijale na bazi bambusa.
LIOCEL/TENCEL/MODAL
Ovi materijali su napravljeni od vlakana koja su dobijena od sirovina kao što je drvo, i biorazgradivi su.
Tencel™ (liocel) je vlakno dobijeno iz drveta eukaliptusa, bukve ili smrče, proizvedeno u zatvorenom ciklusu koji reciklira preko 99% korišćenih rastvarača, bez zagađenja i uz minimalnu potrošnju vode. Njegova proizvodnja ne koristi GMO ni pesticide, a vlakna su biorazgradiva, što ga čini jednim od najodrživijih materijala u tekstilnoj industriji. Zdravstveno je bezbedan jer je hipoalergen, prozračan i antibakterijski, pa ne iritira kožu, već je čini suvom i prijatnom. Tencel je posebno pogodan za donji veš, majice, haljine, sportsku odeću i odeću za bebe, jer je lagan, nežan i funkcionalan. Njegov svilenkast izgled i prijatan osećaj čine ga idealnim za one koji biraju svesnu i zdravu garderobu, bez kompromisa po pitanju udobnosti i estetike.
PINATEK
Najnoviji razvoj u oblasti prirodnih materijala je Pinatek. Ovaj materijal je napravljen od vlakana listova ananasa koja bi se obično odbacila kao otpad. Pinatek ima slična svojstva kao i koža i stoga se široko koristi u proizvodnji torbi, cipela i drugih dodataka.
PLUTA
Pluta je obnovljivi resurs koji se dobija iz kore hrasta pluta. Pluta je lagana, izdržljiva i vodootporna. Ono što je jedinstveno u vezi sa ovim materijalom je to što se može potpuno regenerisati. Pluta je veoma raznovrstan materijal koji se koristi za izradu cipela, tašni i nameštaja, a u modnoj industriji dobija na popularnosti sa dodacima kao što su narukvice i minđuše napravljene od ovog održivog materijala.
Ipak, Tencel, Modal i Liocell su tri regenerisana celulozna vlakna koja se često smatraju među najodrživijim. Sva ova vlakna su napravljena od regenerisane celuloze, što znači da se proizvode od prirodnih materijala kao što je drvena pulpa. Dok Liocell trenutno ima najmanji obim proizvodnje, on brzo raste.
Održivost ovih vlakana može se proceniti na osnovu faktora kao što su dužina vlakana i proizvodni proces, uključujući izvor korišćenog drveta i upotrebu vode i pesticida.
Ovog leta birajte materijale koji će prijati vašoj koži i čijim ćete izborom podržati slow-fashion i produkciju, kao i umanjiti ugljenični otisak.
Vreme je da se vratimo biranju kvaliteta nad kvantitetom.
Leave a Reply