Zašto girls trip Katty Perry nije veliki korak za feminizam već još jedan privilegovan sramni potez kapitalističkog društva gde ceo svet pati dok njih 100ak uživa
To je matematika 21. veka – dok ja nosim ceger i pijem iz termosa, ti se voziš privatnim avionom cele godine, ispuštajući 3000 tona ugljen dioksida, jer… pa, jer možeš.
Vidim da je PR tim dao sve od sebe da frazama i emotivnom manipulacijom sprovedu kampanju – “feminizam pobeđuje”, „istorijski momenat za žene“ i „testament za naredne generacije“.
Ova sve češća upotreba pop-culture feminizma u kombinaciji sa kapitalističkom potrošačkom kulturom je veoma opasna, jer stvara lažnu sliku o stvarnom napretku i potrebama žena u modernom društvu. Dok se prave velike reči i spektakli, stvarni problemi ostaju nerazvijeni i zapostavljeni. Ova površna simbolika može odvući pažnju od suštinskih borbi koje žene svakodnevno vode, a istovremeno može stvoriti iluziju napretka i zadovoljenja. Kako to? Tako što, kao i uvek, u svakoj dobroj borbi koju čovek povede, neko loš će doći u pokušaju da se okoristi i pod okriljem dobrog cilja – ispromoviše nešto loše, bacajući senku na prave inicijative i umanjujući stvarne težnje za pravdom i ravnopravnošću.
Istraživanje svemira – budućnost, pomeranje limita, obilje znanja koje prikuplja čitavo čovečanstvo.
Feminizam – oslobađanje i osnaživanje žena, borba za jednake šanse i prava.
Istraživanje svemira treba da obezbedi napredak čovečanstvu, a ne zabavu nekolicini koja poseduje enormno bogatstvo. Ovaj put u svemir nije ni istraživački, a ni feministički – ovo je luksuzni put za privilegovane.
Put je organizovala Sančez (Lauren Sanchez) , verenica milijardera Dzef Bezosa (Jeff Besos) koji je i vlasnik svemirske kompanije Blue Origin. Nju Šepard (New Shepard) je raketa čiji je let bio 31. po redu, a 11. sa ljudima on board.
11.
A 1. sa ženama.
Dakle, nakon 25 godina postojanja, setite se da pošaljete žene kao putnike. I umesto da to bude let na kom će žena dati svoj doprinos nauci, šaljete pop pevačicu, novinarku, filmsku rediteljku i bivšu naučnicu sa verenicom vlasnika kompanije – na medijski izreklamiran let koji gospodin Bezos prodaje kao komercijalni i turistički let u svemir – zapakovano u feministički trijumf.
Dakle, ova sumanuta emisija ugljen dioksida u ovim TEŠKIM vremenima je opravdana, pa, ničim?
Ovaj zabavan let je emitovao negde između 200-300 tona ugljen-dioksida prilikom uzletanja.
Marketinški predstavljen kao feministički potez, ali ujedno i kao „girls trip“ gde Kejti Peri u intevjuu govori o zabrinutosti za njenu frizuru i kako će izgledati u bestežinskom stanju. Šteta je što je zaista bilo potrebno skrenuti pažnju na status žena u svetu svemirske nauke. Samo 11% svih putnika u svemir čine žene. Prema nedavnom izveštaju Kancelarije Ujedinjenih nacija za svemirska pitanja, žene čine samo 30% radne snage u organizacijama javnog sektora širom sveta. Dok je četvrtina zemalja koje su dostavile podatke imala najmanje 50% ukupne zastupljenosti, ovaj broj značajno opada na višim nivoima:
Samo 24% žena su menadžeri
Samo 21% ima uloge rukovodilaca
Samo 19% drži pozicije u odboru
Samo oko četvrtine svih zemalja koje su dostavile podatke ima najmanje 50% žena na čelu, što ukazuje da su žene uglavnom ispod „kritične mase“ u globalnom svemirskom sektoru.
Uprkos ovim izazovima, žene u svemirskoj industriji su pioniri, postižući izuzetne prekretnice. Od inženjera koji razvijaju najsavremeniju satelitsku tehnologiju do naučnika koji napreduju u istraživanju planeta, njihov doprinos pokazuje neiskorišćeni potencijal koji postoji. Na primer, žene su na čelu projekata koji se bave klimatskim promenama putem satelita za posmatranje Zemlje i održivih svemirskih misija. Ukrštanje rodne ravnopravnosti i održivosti posebno je značajno u svemirskoj industriji i zelenim tehnologijama. Učešće žena u održivim svemirskim inicijativama, kao što su minimiziranje svemirskog otpada, promovisanje etičkog korišćenja resursa i korišćenje svemirske tehnologije u borbi protiv klimatskih promena, pokazuje ključnu vezu između raznolikosti i upravljanja životnom sredinom.
Rodni jaz u svemirskoj industriji nije samo pitanje zastupljenosti – on direktno utiče na inovacije i napredak. Istraživanja dosledno pokazuju da različiti timovi rade bolje, efikasnije rešavaju probleme i donose nove perspektive na složene izazove. Ove prednosti su neprocenjive u kontekstu istraživanja svemira i održivosti.
U svom izveštaju, Kancelarija Ujedinjenih nacija za pitanja svemira napominje da je „učešće žena u STEM oblastima uopšte, a posebno u svemirskom sektoru, od suštinskog značaja. Ne samo da je učešće žena povezano sa višim nivoima produktivnosti i profitabilnosti, već i sa većom međunarodnom saradnjom, konsenzusom i mirom”.
Internetom kruži I sjajan primer kontradiktornosti – u NASA-i ženske radnice dobijaju otkaze i brišu im se biografije sa zvaničnog sajta. A ovaj odlazak u svemir na 11 minuta treba da bude “inspirativan”.
Nećemo da kao osnaživanje žena prihvatamo marketinške luksuzne igrarije – hoćemo šanse, jednakost I slobodu.
Hajde da skretanje pažnje na važna pitanja I probleme radimo bez štete nečemu drugom. Dovoljno smo odrasli za to.
Leave a Reply